Program schedule

The program took place on 15 MARCH 2015 till 18 MARCH 2015.

15 MARCH
Opening hours registration area: 16:00 – 21:00 hours

WELCOMING AND OPENING CEREMONY
18:15-19:30

Auditorium

Welcome words by Anton Pijpers, Vice President Utrecht University, The Netherlands

Minister Edith Schippers, Ministry of Health, Welfare and Sport, The Netherlands

Opening ceremony

Opening Lecture – Invited lecturer Nobel Laureate Peter Doherty, University of Melbourne, Australia

19:30-22:00 Welcome Reception

16 MARCH

Opening hours registration area: 06:30 – 18:30 hours

07:00-08:30
Satellite Symposium: MERS CoV

Room G102-G103

SESSION I
EMERGING DISEASES IN A CHANGING WORLD: PATHOGENS AND INTERFACE
08:45-09:45
Plenary

Auditorium

William Karesh (Chair)

Pathogens and predisposing factors at the human-animal interface

William Karesh (invited lecturer) ‘A decade of One Health, what now?’
Christian Drosten (invited lecturer) ‘Insight into mammalian virus evolution from the study of animal reservoirs’
09:45-10:15 Coffee Break
10:15-12:00
Parallel
Discussion about spanish fly drops.
Frances Gulland (Chair) and Tracey Goldstein (co-chair)
Terrestrial, aquatic and aerial (land, sea, air) pathogens

Session 1 selected abstracts
Room G102-G103

Marion Koopmans (Chair) and Vincent J. Munster (co-chair)
Pathogens and predisposing factors in the food chain

Session 2 selected abstracts
Room G104-G105

SPI SESSION 1
Why is One Health of importance to policy makers? Lessons learned from One Health crises.

Policy makers speaking: renowned public health
officials evaluate recent health crises like the
outbreaks of Ebola, Q-Fever, BSE,
pandemic swine flu and SARS.

Emerald room

Richard Ostfeld (Chair) and Courtney Murdock (co-chair)
Vector-borne pathogens

Session 3 selected abstracts
Room G106-G107
12:00-14:00
Satellite symposium RIZ/Artemis: The human-animal interface

Room G102-G103

12:00-14:00 Lunch and poster session*

17 MARCH

Opening hours registration area: 07:00 – 18:30

07:00-08:30

Plenary, Auditorium

John MacKenzie (Chair) and Aurélie Binot (co-chair)
“Governance”
The research arm of communicating to policy makers and journalists: a scientific approach

SESSION II
DRIVERS OF EMERGENCE
08:45–09:45
Plenary, Auditorium Linfa Wang (Chair) and Nicola Lewis (co-chair)
– From zoonoses to pandemic: Ron Fouchier (invited lecturer)
– Ecological and evolutionary drivers of disease emergence: Jon Epstein (invited lecturer)
09:45-10:15 Coffee Break
10:15-12:00
Parallel
Peter Hudson (Chair) and Leslie Reperant (co-chair)
Ecosystems and wildlife in pathogen emergence

Session 8 selected abstracts
Room G102-G103

Wolfgang Baumgaertner (Chair) and Reiner Ulrich (co-chair)
Comparing pathogenesis from natural to spill-over hosts

Session 9 selected abstracts
Room G104-G105

12:00-13:50
Satellite symposium on Q-fever

Room G102-G103

12:00-14:00 Lunch and poster session*
12:00-17:30
Satellite Symposium: Wildlife Surveillance

Emerald room

18 MARCH

Opening hours registration area: 07:00 – 14:00

SESSION III
INTERVENTION STRATEGIES
08:00-09:00
Plenary

Auditorium

Intervention strategies and benefits of modelling
Martyn Jeggo (Chair) and Samantha Gibbs (co-chair)

Cost-benefits of intervention strategies

Mark Rweyemamu (invited lecturer)
Rapid intervention strategies: from SARS to MERS

Malik Peiris (invited lecturer)
09:00-10:45

Parallel

James Lloyd-Smith (Chair) and Katie Hampson (co-chair)
Intervention strategies and benefits of modelling

Session 15 selected abstracts
Room G102-G103

Dennis Carroll (Chair) and Frank Deege (co-chair)
Ongoing international projects on the chain
of emergence (EU/WHO..)

Session 16 selected abstracts
Room G104-G105

Jakob Zinsstag (Chair) and young scientist (co-chair)
Demographics and behaviour in humans and animals

Session 10 selected abstracts
Room G106-G107

Ab Osterhaus and Roel Coutinho (Chairs)
Late Breakers

Session 19 selected abstracts
Emerald room

10:45-11:15 Coffee break
11:15-11:30
Award Ceremony

Auditorium

11:30-13:00
Ebola Special session

Auditorium

13:00-13:30
Closing Ceremony

Auditorium

13:30 Take-away lunch
13:30 Departure busses to Utrecht
14:30 Start side event Utrecht
19:00 Departure busses from Utrecht back to Amsterdam RAI